اولویت بندی روشی است که شما را برای پیشبرد اهداف تان یاری می کند. قطعا هر فرد یا تیم کاری دوست دارند که مطلوب ترین نتیجه را در حیطه ی مسئولیت های خود دریافت کنند. شما با استفاده از این مهارت می توانید در پیشبرد اهداف تان به سوی موفقیت گام های موثری را بردارید.
اولویت بندی به شما این اجازه را می دهد تنا انرژی و تمرکز خود را بر روی کارهای مهم و ضروری قرار بدهید در نتیجه بعد از مدتی شما صاحب یک برنامه منظم هستید.
اگر خواهان آرامش روحی هستید و دوست دارید در وضعیت مطلوب ذهنی به سر ببرید اولویت بندی این را برای شما به ارمغان می آورد.
شاید این ادعا برای شما عجیب باشد اما زمانی که با اولویت بندی آشنا شدید و از مزایای آن نهایت استفاده را بردید به این امر واقف می شوید.
شما با به کار بردن مهارت اولویت بندی می توانید مدریت زمان خود را دردست بگیرید. این مهارت به شما این اجازه را می دهد که تمرکز و انرژی خود را برای کارهای مهم و ضروری بگذارید.
گاهی اوقات در یک زمان محدود ناچار به انجام فعالیت های زیادی هستید. شما با یک لیست شلوغ از کارهایی که باید انجام بدهید روبرو هستید. اولویت بندی یک گزینه ی مناسب برای رهایی از این مشکلات است.
شما باید در این موقعیت بر روی کارهایی که از لحاظ ارزش در درجه ی بالاتری و ضروری تری قرار دارد تمرکز کنید.
یک اولویت بندی مناسب می تواند برنامه ی شلوغ و بی نظم شما را از آشفتگی نجات دهد و خودتان را از پریشانی رها کند.
این امر ثابت شده است که افراد نا منظم استرس بیشتری را نسبت به افراد دیگر تحمل می کنند. مطمئنا افراد موفق با تهیه ی یک برنامه اصولی و منظم در جهت پیشبرد اهداف شان از لحاظ روحی و روانی در وضعیت مناسب تری به سر می برند.
شما می توانید با انتخاب مهارت اولویت بندی در راستای پیشرفت و مدیریت زمان خود از اتلاف انرژی و زمان جلوگیری کرده و به موفقیت نزدیک تر شوید.
زمانی که شما از اولویت بندی استفاده کنید، کارهای مهم و ضروری را انجام می دهید. این امر باعث می شود که شما از سردرگمی و اتلاف زقت که مختص این موارد است نجات پیدا کنید.

مدیریت زمان
اولویت بندی زمان به شکل ساده

اولین روش انتخابی اولویت بندی به شیوه ی ساده است. همان طور که از عنوان این روش مشخص است. شما در راه حلی بسیار ساده قرار دارید.
باید کارها و مواردی را انتخاب کنید که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و آنها را براساس اهمیت شان درجه بندی کنید.
اما این عوامل مهم می توانند چه موضوعاتی باشند. خب مسلما محدودیت زمان، سود احتمالی و فایده ی کار مورد نظر و همچنین فشاری که برای انجام کار می تواند وجود داشته باشد.
-سود یک عامل مهم و تقریبا اساسی برای اولویت بندی مسائل کاری به شمار می رود. حال این سود می تواند، حاصل یک احتمال و تخمین باشد، یا نتیجه ی یک محاسبه ی دقیق در هردو صورت منبع مهمی برای اولویت بندی مسائل به شمار می رود.
-محدودیت زمانی از آن رو در اولویت بندی نقش مهمی را ایفا می کند، که همه ی کارها به شکل زنجیر مانندی به هم ارتباط دارند.
هنگامی کار یک تیم یا فردی وابسته به انجام کار از سمت ما باشد و عدم آن موجب توقف در کار آن ها بشود، محدودیت زمانی به یک گزینه ی مهم در اولویت بندی تبدیل می شود. مطمئن باشید که محدودیت زمانی نقش بسیار پررنگی در اولویت بندی ایفا می کند.
-شما وابسته به فرد و ارگان خاصی هستید که برای انجام فعالیت ها به شما فشار می آورند تا کارتان را در اولین فرصت انجام دهید. اگر شما یک فرد منطقی و مسئولیت پذیر باشید علت این نیروی غالب را درک خواهید کرد.
خب فقط یک انسان شجاع (نادان) این موضوع را درک نکرده و قصد مقابله با این نیرو را دارد. که در هر حالت این یک عمل کاملا بی منطق است.

اولویت بندی کارها و مدیریت زمان
ابزار اولویت بندی زمان

مدل اولویت بندی ساده در موقعیت های خاص جوابگو است. بعضی اوقات ما در شرایط پیچیده تری قرار می گیرم که این امر جوابگو نیست.
در این شرایط ما از ابزار های پیشرفته تر اولویت بندی و مدیریت زمان استفاده می کنیم.
در ذیل قصد داریک که شما را با تعدادی از ابزار اولویت بندی برای افزایش بهروری و مدیریت زمان آشنا کنیم.

1- تحلیل مقایسه ای دو به دو

استفاده از این تحلیل زمانی برای شما سودمند است که مبنای تصمیم گیری های شما ابهام، انتزاع یا تناقص باشد.
شما می توانید دو لیست تهیه کنید و بعد موارد را با همدیگر مقایسه کنید. شما باید بر اساس موقعیت گزینه های مهم تر را انتخاب کنید. بعد از مقایسه و اولویت بندی شما تنها یک لیست جدید خواهید داشت که کارهایی را که از نظر اولویت اهمیت بیشتری در شرایط مختلف دارند را انجام دهید.

2- ماتریس اولویت بندی کارها

استفاده از ماتریس اولویت بندی یک روش ساده است. شما به یک نمودار احتیاج دارید. حال موارد را براساس ارزش و تلاش مورد نیاز برای انجام آن ها را رسم کنید.
اولین نتیجه ای که رسم نمودار برای شما در بردارد شناسایی«بردسریع» است. این یعنی در بر داشتن کمترین زمان بیشترین سود را برای شما به ارمغان می آورد.
شما در این روش باید کارهای کم اهمیت تر که زمان زیادی را صرف می کنند و صد البته نتیجه ی مطلوبی نیز ندارند را از برنامه ی کاری تان حذف کنید.
این راهکار یک روش بسیار ساده برای تصمیم گیری درست و موثر در ابزار اولویت بندی به شمار می رود.

3- اصل اهمیت /فوریت آیزنهاور

این راهکار شباهت کمی به ماتریس اولویت بندی دارد. اصل آیزنهاور به شما کمک می کند که برنامه ریزی و انتخاب خود را برمبنای ضروریات بگذارید.
این موارد ضروری به چهار دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول موارد ضروری هستند که زیاد مهم نیستند. این ها کارهای ضروری غیر مهم هستند. مسلما فعالیت های بسیار مهمی در زندگی وجود دارند که به نظر ضروری نمی رسند.( این عوامل مواردی مانند تلاش برای رسیدن به اهداف بزرگ است، همچنین برداشتن گام های بزرگ برای بهبود زندگی در جهت موفقیت) این کارها مهم هستند اما به نظر ضروری نمی آیند اما برای رسیدن به اهداف لازم است. اصل آیزنهاور به شما کمک می کند با مسائل سخت راحت برخورد کنید. انجام چنین کارهایی مسلما در دراز مدت لیست کارهای شما را سرو سامان می بخشد.

4- ماتریس آنسوف و ماتریس بوستون

مدیریت زمان داشته باشید

قانون هر دو ماتریس کلیات است. شما اجازه دارید در مورد فرصت های ممکن فکر کنید. اولویت در ماتریس آنسوف ریسک پذیری و خطر است. باید این دو گزینه را در نظر داشته و براساس آن تصمیم گیری کنید.
ماتریس بوستون تقریبا شبیه به آنسوف است. اما تفاوت آن به این شکل است، شما در این مورد جذابیت بازار و اندازه ی توانایی شما برای استفاده از بهروری آن مد نظر قرار می گیرد.

5- تحلیل پرتو

گاهی مشکلات از هر طرف به شما هجوم می آورد. شما در میان آن دست وپا می زنید.تحلیل پرتو برای رهایی از مشکلات شما ارائه شده است.
شما با استفاده از تحلیل پرتو می توانید، تغییراتی را ایجاد کنید که قادر به انجام آن هستید.
در این روش ابتدا مشکلات را شناسایی و ریشه یابی می کند. سپس دلیل وجود آن ها را کشف و در دسته های مختلف طبقه بندی می کنید.
سپس در باره ی هر گروه تفکر کنید و شایع ترین دلایل بروز مشکلات را مشخص کنید.
حال با شناخت مشکلات شما چند گام به جلو برداشته اید، حال که علت بروز مشکلات را شناسایی کردید.
در صدد رفع آن ها برمی آیید.
الان شما توانایی این را دارید که در زمان کوتاه تری مشکلات پیش آمده را رفع و رجوع کنید. این یعنی مدیریت زمان و صرفه جویی در وقت است.

6- نسخه ی ویرایش شده ی رأی شمار بوردا

یک راهکار ویژه و مناسب برای اولویت بندی مشکلات در فعالیت های گروهی نسخه ی ویرایش شده ی رأی شمار بوردا است.
همه ی افراد گروه می توانند به شکلی کاملا مساوی در روند اولویت بندی حضور داشته باشند.
باید بدانید که روش بوردا در دو حالت کاربرد دارد. حالت اول زمانی است که در یک گروه اتفاق نظر عمومی شرط باشد. حالت دوم زمانی است که افراد یک گروه باید در مورد یک مسئله به شکل کاملا هماهنگ و قاطعانه تصمیم گیری کنند.
در این راهکار مطمئنا هر کدام از اعضای گروه نظری دارد که برای خودش مهم است. همه باید نظرات خود را اعلام کنند. بعداز آن اعضای گروه در این باره مشورت می کنند و براساس اهمیت اولویت بندی می کنند. این یک روش کاملا عادلانه است. برای همین در شرایط مختلفی کاربرد دارد. اگر اولویت بندی شما تحت تاثیر شیوه های انتزاعی و توافقی است می توانید از این روش استفاده کنید.

1 پاسخ

  • حسن08/15/2019 در 6:32 ب.ظ

    ممنون بابت مقاله کلملی که منتشر کردین
    لطفا درباره سئو و روش های بهینه سازی سایت بیشتر مطلب بزارین

    پاسخ

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!